iş ilanları

Yurt dışında çalışmak

Tarih 12 Aralık 2012 · Kategori Genel

Kariyer hedefleriniz de belirli sınırlar koymaktan hoşlanmıyorsanız, ülkemizin sınırlarını aşarak iş hayatınıza yurt dışında farklı bir ülkede devam etmeye karar vermiş olabilirsiniz. Sürekli artan genç nüfus sayesinde yüksek öğretim kurumları her yıl binlerce mezun vermeye devam ettikçe ve yurdumuzda işsizlik sorununa bir çözüm bulunamadıkça da sizin gibi kariyerine yurt dışında devam etmeyi ya da başlamayı planlayan kişilerin sayısı da artmakta. Hal böyle olunca bizde bu yazımızda yurt dışında geçerli olabilecek meslekler nelerdir, yurt dışında iş bulma yöntemleri nasıl uygulanabilir bunları konu almaya karar verdik.

Eğitim şart. İlk olarak bilmeniz gereken belirli bir alanda deneyime sahip değilseniz yurt dışında doğrudan iş bulma şansınız profesyonel birine göre çok daha zordur. Bu nedenle eğer deneyimsizseniz yurt dışında öncelikle bir eğitim programına dahil olmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Eğitim programı olarak dil kurslarını, hobi kurslarını ya da mesleki eğitim programlarını tercih edebilirsiniz. Bu programı seçerken bütçenizi zorlamamasına dikkat etmeniz gerekir. Böylece küçük çaplı işlerde (bakıcılık, servis elemanı vb.) görev alarak eğitim sürecinizi rahatlıkla geçirebilir ve eğitiminizin sonlarına doğru da asıl hedeflediğinize uygun bir iş arama sürecine girebilirsiniz.

Uluslararası iş bulma sitelerini takip edin. Böylece sizin gibi yabancı uyruklu eleman arayan iş ilanları doğrudan karşınıza çıkar. Bu sitelerde cv nizi oluşturun ve ön yazınızda neden yurt dışında çalışmak istediğinize detaylı olarak yer verin.

Hazır olun. İş bulma siteleri vasıtası ile başvuruda bulunduğunuz bir firma tarafından davet edildiğiniz bir görüşme olursa pasaport vb. işlemler ile zaman kaybetmemeniz açısından her an yola çıkabilecek şekilde hazır olmanız gerekir.

İletişim ağlarınızı kurun. İş bulma için başvuruda bulunduğunuz bazı işletmeler sizi davet etmeden önce internet teknolojisinden de faydalanarak bir ön görüşme talep edebilirler. Böyle bir durumda firmayı bekletmeniz sizin aleyhinize olacağından internet üzerinden iletişime geçebileceğiniz farklı yöntemleri belirleyerek hazır hale getirmenizde fayda var.

Çalışmak istediğiniz ülkeleri belirleyin. Öncelikle kendinizi daha sonra da ülkeleri, sosyal kültürel ve çalışma yapılarını tanıyın. Sonra da sizin ile bu ülkelerin özelliklerinin uyup uymadığını kontrol edin. Bu yöntem ile kendinize çalışabileceğiniz en az 3 ülke belirleyin ve iş arama eyleminizi bu ülkeler üzerinde yoğunlaştırın.

Yurt dışı bağlantılı Türk firmaları göz ardı etmeyin. Yurt dışında faaliyet gösteren sadece yabancı kuruluşlar değildir. Birçok Türk firmasının da yurt dışı ayakları olduğunu unutmayın. Üstelik yurt dışından önce orada çalışacağınız firmanın yurt içindeki faaliyetlerinde görev almanız, hem sektörü hem de firmayı tanımanız size yurt dışı ayağına geçtiğinizde çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu nedenle iş arama sürecinizde yurt dışına açılmış Türki firmaları da mutlaka takibinize alın.

Cesur olun. İmkanlarınızı bir miktar zorlamanız gerekse de iş arama sürecinden önce, çalışmak istediğiniz ülkeyi belirleyerek bu ülkeyi bir kere ziyaret edip yerinde gözlem yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu nedenle cesaretinizi toplayın, çantanızı sırtına takın ve yola koyulun, bakın bakalım gerçekten bu ülke de yaşamak istiyor musunuz?

Yolunuz açık olsun.